Ako zistiť problémy, ktoré trápia vašich zákazníkov

Ako zistiť problémy, ktoré trápia vašich zákazníkov
5 6 hlas[ov]

Každý chce rásť.

Rast znamená progres.

V počte návštevníkov na webe, v počte získaných leadov alebo v počte likeov, shareov a followerov.

Na konci dňa však príde tá zásadná otázka.

Ako sa kvantita prejavuje na kvalite a množstve konverzií?

Asi každý by chcel radšej návštevnosť 100 ľudí s 10% konverzným pomerom ako 1 000 návštev s jednou jedinou konverziou. Je mnoho vecí, ktoré ovplyvňujú konverzný pomer. Mnoho marketérov sa vám v tomto kroku snaží predať napr. AB testing.

Niekedy si však stačí položiť základnú otázku.

Aké pain points, teda problémy a starosti vašich návštevníkov riešite? A máte riešenie, ktoré vašim návštevníkom skutočne pomáha?

deeper-meme

Akékoľvek predávanie v teórii v podstate nie je vôbec zložité. Ak viete, aké problémy majú vaši potenciálni zákazníci a máte jednoduché, zrozumiteľné a dostupné riešenie, vyhrali ste. 

Riešenie je v podstate pridanou hodnotou pre obidve skupiny. Pre vašich návštevníkov, ktorým pomáhate a tiež pre biznis, ktorý rastie.

Pain point je skutočný alebo len vnímaný, v podstate neexistujúci problém. Je len na šikovných marketéroch ako tieto pseudoproblémy vytvárajú.

pain-points-meme

V tomto článku vám najskôr ukážem, aké pain points existujú a ako identifikovať pain points cez analýzu kľúčových slov. V druhej časti nájdete návod ako napísať kvalitný “how to” článok, ktorý Google nebude môcť ignorovať.

Poďme na to.

Ľudia radšej nechcú stratiť akoby mohli získať

Na začiatku je vždy produkt, ktorý rieši problém. A ľudia sú za toto riešenie ochotní zaplatiť. 

Ak má niekto v nedeľu ráno problém ako uvarí slepačiu polievku, pravdepodobne nebude za toto riešenie ochotní zaplatiť, pretože toto riešenie je voľne dostupné kdekoľvek. 

Ak sa však niekomu dlhodobo nedarí zhodiť 10 kg, je skôr ochotný za riešenie zaplatiť. A o to viac, ak preto nemusí príliš veľa spraviť.

Buď teda vytvoríte úplne novú kategóriu produktu, ktorý doposiaľ neexistuje alebo urobíte zmeny v existujúcom produkte, ktorý už na trhu existuje.

Dobrým príkladom sú rôzne diéty, ktoré sľubujú vždy nové vedecké poznatky a hneď viditeľné výsledky. Problém s nadváhou je taký silný, že ľudia sú ľahko náchylní uveriť neustále novým obmenám produktov šikovných marketérov.

“Znie to až príliš dobre, aby to bola pravda” je typickým príkladom produktov zameraných na masovú skupinu. Rýchle a bezbolestné riešenia na veľké problémy sú lákavou predstavou, ktorým málokto odolá.  

Ak však máte riešenie, ktoré je určené pre bonitnú klientelu, musí byť postavené na skutočných výsledkoch.

Ľudia v podstate míňajú svoje peniaze na dve veci:

  1. na riešenie svojich problémov
  2. na zábavu

Ak máte riešenie, ľudia u vás minú peniaze. 

Dobrým príkladom je UBER, ktorý rieši hneď dva problémy. 

  1. oproti taxíkom ponúka cenovo dostupné, rýchle a komfortné cestovanie po meste
  2. ponúka príležitosť pre ľudí, ktorí hľadajú flexibilný part-time job

Tieto problémy mali ľudia nielen pred piatimi, ale i desiatimi rokmi. UBER bol však jeden z prvých, ktorý ich dokázal šikovne vyriešiť. 

Prečo si Snapchat dokázal získať obrovskú popularitu už v tak obsadenom svete sociálnych sietí?

Mladá generácia nechcela zdieľať svoj život so všetkými na FB, ale len s istou skupinou ľudí. Snapchať (po novom len Snap) taktiež na začiatku odbúral obavy zo straty súkromia tým, že sa správy neukladajú natrvalo.

Niekedy však trvá, kým si ľudia uvedomia potenciál riešenia ich problému, resp. si vôbec uvedomia, že problém majú. Napr. problém, že v roku 1900 trvala cesta z LA do New Yorku celé štyri dni. Letecký úspech bratov Wrightovcov si noviny všimli prvý krát ale až po niekoľkých rokoch.  

snapchat-meme

Nikto si neuvedomil, že práve letectvo je riešením na pomalú dopravu.

Ako zistiť či existuje dopyt po riešení problému?

Niektoré problémy sú ihneď viditeľné, pri niektorých problémoch je samotný problém skrytý.

V online vám pomôže analýza kľúčových slov. Množstvo slov, ktoré ľudia vyhľadávajú totiž indikuje samotný problém.

Najzákladnejšie kľúčové slovo s problémom a potrebou riešenia je slovo začínajúce sa na “ako…”

Tzv. “how to articles” obsahujú v sebe presný zámer. Ľudia potrebujú a hľadajú riešenie. Vašou úlohou je zistiť, ktoré sa dajú monetizovať. Rôzne tutorialy, video návody sú základnym pilierom, podľa čoho sa dnes orientujú ľudia.

ako-clanky

Ak máte riešenie, máte zákazníkov.

Poďme sa pozrieť na niekoľko konkrétnych príkladov kľúčových slov.

Príklad pre vysokokonkurenčné kľúčové slova

Kľúčové slová “Ako na hypotéku” “Ako postupovať pri kúpe bytu na hypotéku” vyhľadáva mesačne vyše 10 000 ľudí. Prvých top 10 výsledkov sú spravodajské portály, diskusné alebo realitné stránky.

Kto vie o hypotékach viac ako všetky tieto stránky?

A kto má väčšiu autoritu?

Samozrejme banky. A napriek tomu je v prvých top 10 výsledkoch je len jedna banka.

ako-na-hypoteku

Pre banky je tu potenciál získať organicky niekoľko tisíc návštevníkov, ak by sme vytvorili na stránke špeciálny a podrobný obsah, ktorý by pokrýval všetky aspekty ako si vybaviť hypotéku. Obsah, ktorý by kvalitou a rozsahom prekonal výsledky, ktoré sú momentálne na prvých pozíciách.

Príklad pre longtailové kľúčové slova

Ako prvý článok, ktorý som napísal na moju stránku o steakoch bol anchor content s prekvapivým kľúčovým slovom “ako pripraviť steak”.

140 ľudí mesačne hľadá presný postup, ako si doma pripraviť steak. Keďže som videl, že neexistuje poriadny článok, rozhodol som sa ho napísať.

ako-pripravit-steak

Momentálne je môj článok na prvom mieste v googlei. A nielen to, článok zároveň rankuje na mnoho ďalších slov, dokonca na samotné slovo “hovädzí steak”, ktoré má mesačne ďalších 720 vyhľadávaní.

Ako napísať “how to” článok?

Napísať kvalitný “how to” článok začína a končí vašou skúsenosťou. Preto je how to článok s reálnym zážitkom vždy lepší ako fakticky dokonalá podstránka wikipedie.

Vaša skúsenosť je prvoradá

Každý si rád prečíta “príbeh za tým…” Napíšte o niečom, o čom máte reálny zážitok. Ak píšete ako sa vám podarilo schudnúť, mali by ste ukázať výsledok. Veľmi dobre funguje stav na začiatku a výsledok, ktorý ste dosiahli presným postupom.

Výsledok je dôležitejší ako autorita

Nemusíte byť vyštudovaný expert na danú oblasť. Ak nemáte výsledky, nie ste zaujímavý. A naopak. Ak sa vám v nejakej oblasti podaril úspech, ostatní, ktorí hľadajú toto riešenie vás budú akceptovať.

Popis bez reálnych krokov nemá zmysel

Článok, ktorý len popisuje, ale nedáva vám návod ako implementovať rady a tipy ihneď do vášho života je kolosálna strata času.

Nepredpokladajte, že čitatelia vedia

Nepíšte len čiastkové informácie, pretože predpokladáte, že je to zrejmé na prvý pohľad. Pristupujte k téme tak, akoby o nej vaši čitatelia prvý krát počuli. To isté sa týka štylistiky. Vyhýbajte sa cudzím a komplikovaným slovám. Píšte krátke a zrozumiteľné vety.

Používajte názorné ukážky

Jeden obrázok je vždy lepší ako tisíc slov. O to viac to platí pri návodoch.

Zhrnutie

Ak máte dostupné riešenia na problémy vašich návštevníkov, budete úspešný. Problémy môžete odčítať viacerými spôsobmi, ale jedným z najefektívnejších je analýza kľúčových slov. V rámci analýzy hľadajte tzv. “how to” slová, ktoré obsahujú daný problém. Ak sa dá problém monetizovať, vytvorte kvalitný “how to” článok, v ktorom do detailu poskytnete vaše riešenie.

Ak chcete dostávať ďalšie podobné posty, prihláste sa k odberu článkov
Píšem o svojich skúsenostiach s online marketingom zo strany agentúry, klienta i samého seba. Venujem sa najmä content marketingu a zvyšovaniu konverzií.

Start typing and press Enter to search