Ako zvýšiť dôveru a leady cez content marketing?

Ako zvýšiť dôveru a leady cez content marketing?
5 9 hlas[ov]

Poznáte ten paradox.

Ľudia nemajú radi, keď sa im snaží niekto niečo predať, ale veľmi radi míňajú peniaze a nakupujú.

Na sebe môžete vidieť, že vaše rozhodnutie kúpiť alebo nekúpiť pramení z dôvery.

Z dôvery k značke, z dôvery k produktu alebo z dôvery k vašim priateľom a rodine, ktorí vám daný produkt odporučili a v konečnom dôsledku “predali”.

Ak máte dôveru, máte dobrý pocit. A dobrý pocit znamená istotu, že kúpou tohto produktu robím to najlepšie rozhodnutie ako minúť zarobené peniaze. Dôvera je to magické slovo, ktoré prináša obrovský potenciál vytvoriť z firmy stroj na peniaze.

Jedna z najvyhľadávanejších tém medzi online marketérmi sú články o zvyšovaní trafficu.

A je to pochopiteľné. Dobre cielený traffic je prvým predpokladom úspešného webu. Ak však na konci dňa nedokážete tento traffic skonvertovať, je úplne zbytočné koľko ľudí na stránku dostanete.

Výhoda trafficu je však, že sa dá oveľa ľahšie merať ako dôvera, ktorú následne potrebujete pri monetizácii.

V dnešnom článku vám ukážem, ako môžete content marketingom budovať a zvyšovať dôveru na vašom webe. A taktiež konkrétne príklady, ktoré môžete ihneď implementovať a testovať.

Kaliňák dôvera

Ako teda budovať dôveru?

Content marketing je hlavným nástrojom v budovaní dôvery medzi vami a vašimi návštevníkmi. Pridanou hodnotou, ktorú cez vlastný obsah prinášate tiež upevňujete vzťah s existujúcimi zákazníkmi.

Dlhé články budujú autoritu, krátke články autoritu posilňujú

Veľmi častou otázkou je: “Aké dlhé články/posty by som mal písať?”

Ak len začínate a nemáte vybudovanú autoritu, základom vašej content stratégie sú long form články.

Dlhé články vám dávajú možnosť ísť do väčšej hĺbky a vysvetliť tak veci podrobnejšie. Každý článok na konverzie.com má minimálne 1 000 slov.

Ak by som písal o nič hovoriacich a banálnych veciach typu “mali by ste písať blog…” alebo “postujte na FB každý deň”, veľa hodnoty by ste sa nedozvedeli. Ťažko by som dokázal napísať dlhý článok v podstate o ničom.

Každý jeden post vám preto prináša množstvo pridanej informačnej hodnoty a zároveň buduje moju autoritu v oblasti online marketingu. To, že má každý článok minimálne 1 000 slov tak nie je o umelom počte slov a znakov, ale o prirodzenom dôsledku nastavenej content stratégie.

Ak už však máte autoritu, predpokladám, že máte tiež vybudovanú komunitu. Môžete si tak dovoliť krátke články, v ktorých prezentujete svoje názory, myšlienky alebo hodnotíte aktuálne dianie. Tým, že vás ľudia poznajú vás začnú počúvať a akceptovať vaše myšlienky.

Seth Godin sa takto denne krátkymi postami na svojom blogu prihovára svojej komunite. Tie v mnohých prípadoch nepresiahnu pár odstavcov, ale medzi čitateľmi rezonujú. Je to práve tým, že Seth Godin má autoritu a má čo povedať.

screenshot seth godin blog

Úplne stačia inšpiratívne posty, ak ste Seth Godin

Ak máte komunitu, tá vás počúva.

Ukázalo sa nám to napr. pri kampani študentských účtov VÚB v kampani tosaoplaaa.sk. V jednom videu s Cuky Luky sme sa spojili so známou YouTube blogerkou LucyPug.

Video sme nebrandovali, ale ponechali v jej réžii. Reakcie jej fanúšikov nás príjemne prekvapili. Minimum hejtov, obrovský počet preklikov na našu microsite tosaoplaaaa.sk a nízky bounce rate potvrdili silu jej autority medzi followermi.

Nepíšte článok, ale vlastnú skúsenosť

Nikto nie je zvedavý na vaše názory, pokiaľ vás ľudia nepoznajú a nemáte vybudovanú autoritu.

Nové značky by sa mali sústrediť na content, ktorý prináša obrovskú pridanú hodnotu.

Long form informatívne články, konkrétne návody, videá alebo case studies sú presne ten typ, ktorý najlepšie funguje. Dlhšie články vám tiež môžu výrazne pomôcť v Googlei.

Preto na Konverzie.com nájdete články, ktoré sú plne hodnotných informácií a nie sú zbierkou mojich osobných názorov. Zatiaľ :)

Nepíšte preto článok, ale vlastnú skúsenosť. Ak by som začal písať o online marketingu počas vysokej školy, nikto by mi neveril, pretože som s nim nemal takmer žiadnu praktickú skúsenosť.

Začnete písať blog vtedy, keď máte reálnu skúsenosť, s ktorou sa môžete podeliť.

experience-meme
Váš message je najdôležitejší. Povedzte ho hneď na začiatku.

Existuje všeobecne zažitý názor, že ľudia na webe nečítajú dlhé texty.

Pravda je, že nečítajú nudné texty.

Mnoho ľudí sa v úvode zbytočne rozpisuje o ničom a k podstate prídu niekde, kde sa väčšina z nás nikdy nedostane. Myslia si, že pokiaľ prezradia pointu na začiatku, ľudia nebudú čítať ďalej. A nie je to pravda.

Predajte článok hneď na začiatku a ďalej len vysvetľujte pointu.

Moje články sa snažím štrukturovať podľa tohto jednoduchého a overeného modelu:

  1. Problém – Vždy vychádzam zo situácie, z nejakého problému, ktorý ľudia majú. V tomto článku je problém jasný: “Všeobecná strata dôvery a ako ju získať späť” alebo inými slovami “Vysoký traffic, ale slabá konverzia”.
  2. Big promise – Ak ste správne identifikovali citlivé miesto, ktoré ľudí trápi, mali by ste mať riešenie. Za big promisom sa skrýva návod, ktorý v článku popisujem.
  3. How to – Články, ktoré len pomenúvajú daný problém, ale nevedú k jednoduchému a realizovateľnému návodu sú strata času. Každý článok tak obsahuje konkrétne radi a tipy, ako môžete dané riešenie jednoducho použiť.
  4. Záver – Alebo tiež sumár je dôležitý nielen kvôli zapamätaniu hlavného odkazu, ale tiež kvôli tomu, že mnoho ľudí číta len úvod a záver. Ak ich presvedčí úvod a ponúknuté riešenie v závere, zvyčajne si prečítajú aj zvyšok.

A s dobrou štruktúrou textu úzko súvisí formátovanie. A nehovorím tu len o zjavných veciach, že musíte text deliť na odseky.

Ak je obsah king, tak design je queen

Rozbite text ešte viac. Všimnite si formátovanie v mojich článkoch. Snažím sa, aby odstavce mali zvyčajne tri vety. Ak chcem niečo zdôrazniť, použijem len jednu vetu.

Takýto text je oveľa prehľadnejší a samostatné vety vás nútia čítať ďalej.

Jednotlivé odseky by mali tvoriť tematický blok textu, kedy prvá veta obsahuje najdôležitejšiu myšlienku a ďalsie ju vysvetľujú a dopĺňajú. Vyhnete sa tak tomu, čo som zvykol robiť v minulosti. Náhodne vytvárať odseky tam, kde sa mi to vizuálne páčilo.

Pre lepšiu čitateľnosť používajte veľký font zvyčajne 16px a viac, väčšie medzery medzi riadkami a zvyčajne 50 až 75 znakov na riadok.

Tone of voice nie je o tom čo poviete, ale ako to poviete

Myšlienkou za unikátnym hlasom je znieť prirodzene vášmu publiku. Mnohokrát majú ľudia pocit, že aby zneli fundovane, musia písať komplikované texty plné zložitých vetných konštrukcií.

Zabúdajú však, že prvoradým cieľom je dostať váš message čo najľahšie vášmu publiku.

Ak píšete články na blog, mali by ste znieť autenticky. Najlepšie tak, ako hovoríte v bežnej komunikácii. Tá je prirodzená, pretože nemáte možnosť vrátiť sa a editovať čo ste práve povedali.

Pri textoch však máte možnosť odstrániť všetko nepotrebné a text ešte viac zjednodušiť.

Využívajte sociálne siete, kde je vaša cieľovka

Využívajte sociálne siete, ktoré sú pre váš biznis a vaše publikum najbližšie. Ľudia vás budú followovať, keď budete autentický a poskytnete im hodnotu.

Ľudia sa chcú na sociálnych sieťach zabávať, hľadajú cenné informácie alebo potrebujú pomoc. Takýto content zvyšuje engagement a dôveru vo vašu značku.

Sociálne siete v mojej promotion stratégii sú tam, kde je moja cieľovka. Linkedin, na ktorom sharujem každý jeden článok a tiež twitter, na ktorom fungujem pod mojim súkromným profilom a tiež pod profilom konverzie.com.

Followujte ma a budete vedieť o každom novom článku alebo o veciach, ktoré má na toľko zaujali, že som ich musel retweetnúť :)

Vo VÚB napr. pracujeme s FB ako s kanálom, ktorý nám umožňuje primárne zvyšovať engagement s našimi klientami prostredníctvom súťaží, produktových inovácií alebo projektov, ktorých sme súčasťou.

Dôležitým pilierom je starostlivosť.  Naši klienti sa na nás obracajú so svojimi otázkami a problémami priamo na FB cez súkromné správy. A my sa im snažíme cez kontaktné centrum odpovedať priamo na FB.

Instagram nám naopak umožňuje komunikovať vizuálne zaujímave témy mladšej cieľovke.

Najväčšia výzva je získať si dôveru tým, že ste autentický. Preto sme prestali skrývať za logo, brandovať posty, vyhýbať sa shutterstocku a začali sme fotiť, ako to robíme všetci.

Záver

Slabá dôvera medzi vašimi zákazníkmi a značkami je hlavným problémom, ktorý ovplyvňuje množstvo konverzií a výšku vášho revenue. Jedným z nástrojov ako tento vzťah zlepšiť a budovať je content marketing.

Ak ste na trhu nový, vašou úlohou je prinášať hodnotný a detailný obsah, na ktorom si začnete budovať autoritu a komunitu. S vlastnou komunitou máte silu ovplyvňovať jej mienku a prinášať vlastné názory.

Kvalitný content vychádza z dobrej štruktúry a autenticity, ktorú viete ponúknuť. Nepíšte články, ale vlastnú skúsenosť. Dokážete tak nadviazať oveľa bližší vzťah s vašim publikom.

Ak chcete dostávať ďalšie podobné posty, prihláste sa k odberu článkov
Píšem o svojich skúsenostiach s online marketingom zo strany agentúry, klienta i samého seba. Venujem sa najmä content marketingu a zvyšovaniu konverzií.

Start typing and press Enter to search