Ako som zvýšil lead konverzie o 642 % zrušením otravných popup okien

Ako som zvýšil lead konverzie o 642 % zrušením otravných popup okien
5 13 hlas[ov]

Hovorí sa, že za každým úspešným mužom hľadaj ženu.

A za každým úspešným online marketérom databázu emailových adries.

Ide totiž o jeden z najlacnejších a najefektívnejších komunikačných kanálov, ktoré stále veľmi dobre funguje.

A práve preto z tohto dôvodu na vás takmer na každej stránke vyskočí ak nie jedno, tak rovno dve popup okná, ktoré od vás chcú…

…váš email.

meme popup

Najväčším problémom vyskakovacích okien je, že sú otravné a málo dôveryhodné. Pamätáte si na nejaký hodnotný lead magnet, ktorý ste získali výmenou za váš email?

popup okno na zber emailov

Napr. kvalitný ebook s radami, ktoré ste nenašli nikde inde?

NIE.

Väčšinou ide o niekoľko, narýchlo pozliepaných stránok zbytočného textu, ktorý vzbudzuje vysoké očakávania, ale tie sa nikdy nedostavia. (česť všetkým výnimkám s kvalitným obsahom)

Problémom popup okien je tiež, že na mobilných zariadeniach väčšinou prekrývajú celý obsah obrazovky a vypnúť ich vedie k častej frustrácii.

Google aj preto ohlásil koncom minulého roka, že bude postihovať práve tie stránky, ktoré sú zaplavené popupmi.

Existuje však jednoduché riešenie, ktoré má mnohonásobne vyššie konverzie oproti popupom a ľudia budú ešte aj radi, že vám môžu dať svoj email. Mne sa podarilo zvýšiť konverzie z 0,5 % na 3,71 % týmto jednoduchým spôsobom. 

Hovorím o tzv. content upgrades, ktoré budú mať pre váš biznis zásadný vplyv v porovnaní s klasickým popup oknom.

V tomto článku vám ukážem, ako zvýšiť konverzie pri zbere emailov 6x oproti tradičnému, otravnému vyskakujúcemu oknu.

Poďme na to.

Čo je content upgrade a ako konvertuje?

Ak by som mal použiť analógiu z reklamy, tak popup by bola reklama televízna a content upgrade reklama kontextová.

Content upgrade je totiž obsah vo forme špeciálneho bonusu na podstránke, ktorý ponúknete návštevníkovi výmenou za jeho email.

Predstavte si tento scenár:

Užívateľ príde z vyhľadávača na vašu stránku, začíta sa a strávi na nej niekoľko minút. Našiel presne to, čo hľadal. Váš obsah ho zaujal na toľko, že v tomto momente mu ponúknete ďalší, extra hodnotný obsah, ale už výmenou za jeho email.

Ak si myslíte, že konverzný pomer bude vyšší, máte pravdu. V skutočnosti však bude niekoľkonásobne vyšší, ako pri klasickom popupe.

Ak máte napr. vašej stránke pri návštevnosti 10 000 ľudí mesačne konverzný pomer leadov 0,5 percenta, získate 50 leadov. Predstavte si, keby ste konverzný pomer dokázali zvýšiť na 5 percent, tak pri rovnakej návštevnosti dokážete vygenerovat až 500 leadov a tu už začínajú byť veci pre váš biznis zaujímavé. A tiež pre ROI vášho contentu.    

Na jednej z mojich stránok o bývaní a zariaďovaní interiéru kupujemebyvanie.sk som takýmto spôsobom získal za šesť mesiacov vyše 1 200 emailov pri priemernej návštevnosti 5 000 unikátov mesačne.

mailchimp emaily

Postup je jednoduchý:

Pre kazdú stránku vytvoríte zaujímavý a hodnotný obsah, ktorý by mohol návštevníka viac zaujímať.

Vyzvete ho, že môže získať extra obsah, ak vloží svoj email. Po vložení emailu sa mu zobrazí ďakovná page (kvôli trackovaniu) s možnosťou stiahnuť si content alebo mu pošlete email, kde si môže obsah stiahnuť neskôr.

Poďme sa však pozrieť na konkrétny prípad ako som vyzbieral zmieňovaných vyše 1 200 emailov.

Ak máte úplne novú stránku, máte dve možnosti:

 1. Vytvoriť ku každému novému článku unikátny content upgrade. Ak ste však závislý na organickom trafficu, nikdy úplne dopredu neviete, ako sa vám dlhodobo podarí s článkom uspieť vo vyhľadávači, aj keď môžete “šťastie” nakloniť na svoju stranu analýzou kľúčových slov. Preto preferujem druhú možnosť.
 2.  Začať kvalitným obsahom, počkať niekoľko týždňov a na základe analytiky vyhodnotiť, kde má zmysel investovať ďalšiu energiu do content upgradeov. Ušetríte si tak množstvo času a peňazí, ktoré by ste inak minuli na obsah, ku ktorému sa pravdepodobne nikto nikdy nedostane.

Poďme na to, ak máte niekoľkotýždňovú alebo ešte lepšie niekoľkomesačnú stránku.

Všetko väčšinou začína v Google Analytics. Kliknite na Behavior > Site content > All pages. Tu vidíte najnavštevovanejšie stránky za posledný mesiac. Zvyčajne ako inde, aj tu platí staré známe paretovo pravidlo 80:20, teda že 20 percent stránok vám robí 80 percent návštevnosti.

google analytics behavior

V mojom prípade sú to tieto stránky, pre ktoré má zmysel vytvoriť špeciálny obsah.

top stranky v google analytics

Jednoznačne najčítanejší článok je o rezervačnej zmluve. Ľudia, ktorí kupovali alebo kupujú nehnuteľnosť vedia, o čo ide. Ak máte vážny záujem o nehnuteľnosť, svoj záujem potvrdíte vyplatením zálohy a podpisom tzv. rezervačnej zmluvy. Všetky strany sú tak v ideálnom prípade kryté. Keďže však nežijeme v ideálnom svete a niektoré realitky ťažia z nevedomosti klientov, nechajú ich podpísať zmluvu nevýhodnú.

Preto som ako content upgrade pripravil ukážku rezervačnej zmluvy, ktorá neobsahuje žiadne takéto háčiky. Ľudia strávia na tejto stránke v priemere takmer 5 minút a až 61 ľudí si zmluvu stiahlo, teda konverzný pomer je príjemných 12,6 percent. 

 

content upgrade

Pri stránke o znaleckom posudku si zas môžu stiahnuť ukážku v pdfku, ako vyzerá reálny znalecký posudok.

content upgrade

Pre každú z týchto top stránok som vytvoril unikátny obsah, ktorý je pre mojich čitateľov relevantný, ale najmä veľmi zaujímavý.

Aký obsah môžete použiť ako content upgrade?

Na výber máte viacero možností:

 • Vytvoríte unikátny content pre každú podstránkuToto môžu byť rôzne case studies na tému, o ktorej píšete alebo tzv. freebies, ktoré sa im hodia pri práci.  
 • Vytvoríte jeden tematický obsah, ktorý môžete využiť na viacerých podstránkach. Napr. v mojom prípade by som mohol pre celú sekciu “kúpa bytu” vytvoriť zoznam najvyhľadávanejších lokalít nehnuteľností na Slovensku. Nemusím tak vytvárať unikátny content pre úplne každú jednu podstránku, ale šetriť čas a recyklovať obsah pre viacero stránok.
 • Ak nemáte čas tvoriť ďalší obsah, stále môžete článok uložiť do PDFka a ponúknuť ho na stiahnutie. Budete prekvapený, koľko ľudí si takéto PDF stiahne na neskoršie prečítanie.
 • Ak máte ešte menej času, ale váš článok je skutočne kvalitný, môžete vyskúsať tzv. notifikáciu pre ďalší článok. Vyzvete ľudí, aby vám dali email a nezmeškali tak ďalší podobne kvalitný článok.

Ak chcete dostávať ďalšie podobné posty, prihláste sa k odberu článkov

Ako nastaviť content upgrades vo wordpresse

Ak máte bonusový obsah pripravený, je čas ho umiestniť na stránku.

Ak používate wordpress, máte na výber množstvo pluginov. Ja na tento účel používam plugin ninja popup, ktorý ma stál jednorazovo zhruba 20 dolárov a má v sebe množstvo predpripravených šablón. Dá sa tiež použiť ako klasický popup nástroj.

ninja popup

Budete tiež potrebovať mailingový systém, ktorý bude ukladať a posielať  emaily na vyzbierané leady. Momentálne používam mailchimp, ktorý s pluginom veľmi ľahko spárujete. Na výber máte tiež napr. aweber alebo český smartemailing.cz

Aj keď to sám všade nepoužívam, odporúčam tzv. double optin zber emailov. Znamená to, že po vložení emailu príde užívateľovi verifikačný email, ktorý musí najskôr potvrdiť pred tým, ako sa skutočne prihlási na váš mailing list.

Máte tak kvalitnejšiu databázu ľudí, ktorí vo vašom zozname skutočne chcú byť. Znížite si tiež percento ľudí, ktorí budú tvrdiť, že sa nikde neprihlásili, alebo budú vaše emaili označovat ako spam.

Záver

Popup okná majú svoju životnosť pomaly za sebou, aj keď stále má zmysel ich testovať a používať. Omnoho efektívnejším nástrojom sú však content upgrades, ktoré vám zvýšia konverzie niekoľkonásobne a hlavne pôsobia v článkoch velmi prirodzene a nenásilne. 

Používate ich na svojich weboch a aké s nimi máte skúsenosti?

Píšem o svojich skúsenostiach s online marketingom zo strany agentúry, klienta i samého seba. Venujem sa najmä content marketingu a zvyšovaniu konverzií.
 • Jozef Marek Jankaj

  Výborný článok s konkrétnym návodom . Super , ďakujem :-)

  • Lukáš Kyzúr

   Ahoj Jozef, ďakujem :)

Start typing and press Enter to search