Case study: Ako som zvýšil návštevnosť stránky z 0 na 15 307 za 6 mesiacov

Case study: Ako som zvýšil návštevnosť stránky z 0 na 15 307 za 6 mesiacov
5 14 hlas[ov]

Update: Počet unikátnych návštev od 30.11.2015 do 31.12.2016 74 999

pocet-navstev-stejky

Populárny buzz word medzi marketérmi je content marketing (CM).

CM je ako sex medzi tínedžermi. Všetci o ňom hovoria, ale málokto má s ním praktické skúsenosti.

Napriek tomu, že internet dal každému do rúk silný publikačný nástroj, kvalitného obsahu je ako šafránu. Vlastný kvalitný obsah tak znamená výraznú konkurenčnú výhodu.

“Pravidlo jedného percenta” hovorí, že len 1% ľudí na internete aktívne vytvára obsah, kým 99% ľudí ho konzumuje, resp. edituje.

Tento obrovský disproporčný rozdiel prináša marketérom množstvo príležitostí.

Viete, aké výsledky vám prináša investícia do CM a aká je návratnosť do tvorby unikátneho obsahu?

Dobrá otázka.

navratnost-content-marketingu

Ak chcete podnikať na internete, máte na výber v princípe dva modely:

 1. Tzv. product launch model, kedy máte produkt s vysokou hodnotou, uvediete ho na trh a monetizujete plateným trafficom.
 2. Tzv. blog model, kedy dlhodobo, konzistentne a bezplatne prinášate svojmu publiku množstvo hodnoty, získavate si dôveru a následne túto dôveru monetizujete ešte lepším contentom, produktom alebou službou.

A práve blog model je založený na reverznom biznis modeli, keď prostredníctvom CM budujete publikum, leady, potenciálnych a nakoniec lojálnych zákazníkov a klientov.

Akýkoľvek content použijete (video, audio, text, obrázok), princíp ostáva stále rovnaký. Pritiahnuť, udržať a na konci dňa monetizovať cieľové publikum.

Koniec teórie.

V tomto článku vám ukážem ako som len za 6 mesiacov vybudoval web stránku z 0 na vyše 15k návštevníkov organicky len prostredníctvom vlastného contentu.  

Prezradím vám ako si vybrať tému, štrukturovať, tvoriť obsah a tiež ako stránku monetizovať.

Tento projekt vznikol primárne pre účely testovania, validáciu mojich marketingových úvah a napokon tejto case study.
Poďme na to.

Content marketing je o kvalitnom obsahu s vysokou pridanou hodnotou

CM je skutočne len o unikátnom obsahu zaujímavom pre vašu cieľovku, ktorý nemá vaša konkurencia. Ak začínate s projektom podobne ako ja, prvý krok je výber témy alebo oblasti, ktorá ma potenciál.

Výber perspektívnej niche má svoje pravidlá

Perspektívna niche totiž zvyšuje vašu šancu na úspech. Mala by spĺňať minimálne tieto atribúty:

 1. Vaša znalosť
 2. Atraktivita a veľkosť
 3. Konkurečnosť
 4. Možnosti monetizácie

Vyberte si tému, ktorá vás ideálne zaujíma a máte o nej prehľad. Ak budete písať o veciach, ktorým nerozumiete, ľudia vás jednoducho prekuknú.  

Na začiatku som si spísal niekoľko oblastí, ktoré ma zaujímajú. Keďže som pred pár rokmi prišiel na chuť steakom a istý čas som sa tejto téme venoval, rozhodol som sa práve pre magazín o steakoch.

Takýto magazín je typickým príkladom úzko zameraného blogu, ale dá sa s ňou pracovať do šírky: správny výber mäsa, vhodné panvice, výber elektrického grilu, spôsob prípravy, omáčky a pod.

Veľkosť témy som zistil pomocou analýzy kľúčových slov. Tá mi ukázala, koľko ľudí mesačne hľadá steaky a príbuzné kľúčové slová.

Nízka konkurencia a neexistujúce slovenské stránky a weby o steakoch ma presvedčili. Ako primárne kľúčové slovo som si vybral “hovädzí steak”, ktoré na seba viaže množstvo longtailových výrazov.

Následne som rozmýšlal, ako sa dá téma monetizovať. V affiliate sieti dognet a CJ.com som našiel viacerých inzerentov, ktorí sa mi hodia do konceptu. Môžem propagovať grily, panvice, náradie alebo knihy o grilovaní.

kľúčové slovo hovädzí steak

Primárne kľúčové slovo s nízkou konkurenciou

Nasledoval výber domény. Našiel som voľnú doménu s názvom stejky.sk. Pri ďalšom raste stránky sa to môže javiť ako nevýhoda, ale môj zámer bol na začiatku jasný: nezísť z cesty a sústrediť sa na danú tému.

Dobre zvolená štruktúra stránky pomôže Google pochopiť vašu stránku a zvýšiť návštevnosť stránky

Dobre nastavená štruktúra stránky vám pomôže v lepších pozíciách v Google a zvýšiť návštevnosť stránky. Jasná hierarchia článkov ukáže Google, ktorá stránka je dôležitejšia. Vyhnete sa tak tomu, aby si vaše články navzájom konkurovali.

Jednotlivé stránky tiež prenášajú tzv. link juice, silu konkrétnych stránok cez odkazy smerujúce na ďalšie podstránky.

Existuje viacero výkladov ako nastaviť štruktúru web stránky, ale princíp je všade rovnaký.

Mali by ste vytvoriť tzv. pyramídu, kde je homepage na vrchu pyramídy, pod homepage hlavné kľúčové stránky (tzv. anchor alebo cornerstone stránky) a pod nimi menej významné, podporné články atď.

Najdôležitejšie stránky by mali byť optimalizované na primárne, konkurenčné kľúčové slová. Posty na nižších úrovniach budú optimalizované na menej konkurečné longtailové frázy a tie posty sú rozsahom kratšie.

pyramída článkov SEO

Ideálna štruktúra stránky podľa YOAST.COM

Na začiatku som si nastavil štruktúru týchto postov:

 1. Anchor, cornerstone posty – primárne a kvalitné posty cielené na konkurečné keywordy
 2. Affilialite posty vytvorené za účelom predaja produktov cez affiliate siete
 3. Social content s potenciálom šírenia na sociálnych sieťach
 4. Posty s nízkokonkurečnými longtail výrazmi

Cornerstone posty tvoria základ každej stránky

Cornerstone posty sú do hĺbky vysvetľujúce články, ktoré edukujú, prinášajú návod alebo sú detailnými sprievodcami na danú tému.

Vyjadrujú hlavnú podstatu vašej stránky a majú nadčasový obsah, ktorý má veľkú pridanú hodnotu. Mali by ste na ne odkazovať z homepage. Yoast.com navrhuje maximálne 10 takýchto postov na webe.

Väčšinou majú viac ako 2 000 slov a odkazujú na ďalší užitočný content. Populárne sú:

 • How to posty (klasické “ako na to” články)
 • Guide posty (sprievodcovia na danú tému)

Ako prvý post som vytvoril guide post s kľúčovým slovom “hovädzí steak”, ktorý prináša všetky podstatné informácie o steakoch na jednom mieste. Má až 2829 slov a obsahuje všetko od úvodu do steakov, výbere mäsa, príprave steakov, druhov steakov, elektrických grilov až kvalitných steakhouseov.

počet slov

Priemerná dĺžka prečítania 2827 slov je 21 minút

Druhý cornerstone post je o výbere najlepšej panvice na steaky, ktorý má 1524 slov a jeho cieľom je porovnať všetky druhy panvíc na trhu a vybrať z nich tú najlepšiu. Tento post plní aj úlohu affiliate postu, nakoľko niektoré produkty sú napojené na dostupné affiliate programy.

Affiliate posty

Affiliate posty som vytvoril ako recenzie elektrických grilov a doplnkov na grilovanie. Primárny post tvorí sprievodca kúpou elektrického grilu a detailné recenzie na tie najlepšie elektrické grily na trhu.

Pri týchto postoch som mal zatiaľ len čiastočný úspech, nakoľko konkurencia v SERPE je vysoká zo strany zavedených eshopov.

Posty s longtail výrazmi

Stránku som doplnil postami s longtailovými kľúčovými slovami, ktoré dobre dopĺňajú primárne články a zvyšujú celkovú návštevnosť stránky. Mojim cieľom je ďalej pokračovať a podchytiť čo najviac longtailových slov.

Každá stránka alebo článok by mala byť optimalizovaná na jedno unikátne kľúčové slovo. To ale nevylučuje, že stránku budete optimalizovať na niekoľko ďalších, zvyčajne long tailových fráz.

Ak pomocou analýzy nájdete viacero longtailových slov s veľmi nízkym objemom vyhľadávania (10 mesačne), kľudne ich všetky pridajte v jednom poste.   

Interné linkovanie pomáha posilňovať pozície stránok

Veľmi dôležitá vec, ktorú mnoho ľudí opomína je interné linkovanie stránok. A práve linkovaním ukazujete Google, ktoré stránky majú silu, a ktoré tematicky spolu súvisia.

Na homepage by ste mali linkovať na vaše primárne stránky, ktoré linkujú na ďalšie podstránky a tie na svoje podstránky, podobne ako pri pyramídovej štruktúre, ktorú som spomínal vyššie.

homepage stejky

Pri každom novom článku preto myslite na podobné posty, ktoré už máte a tie vzájomne prelinkujte.  

Vytvorte logickú štruktúru vďaka kategóriám

Názvy kategórií som vybral podľa prirodzených kľúčových slov, ktoré ľudia vyhľadávajú a ktoré viem obsahovo naplniť.

Jednotlivé kategórie by tak mali mať zhruba podobný počet článkov. Rozdelil som ich na štyri základné sekcie:

 • Steaky a mäso
 • Grily a panvice
 • Kuchynské náradie
 • Prílohy a omáčky

Krátke URL optimalizované na kľúčové slovo zvyšujú CTR

Každé CMS vám automaticky vygeneruje URL podľa názvu stránky. Viacero výskumov potvrdzuje, že na krátke URL kliká v Google výsledkoch viac ľudí. Preto využívam väčšinou dané kľúčové slovo, na ktoré post optimalizujem.

url-adresa

Krátky názov URL s kľúčovým slovom

Akvizícia: Odkiaľ prichádza traffic

organicky traffic

Rast celkového trafficu na stránku

V Analyticse môžeme vidieť, že stránka prve štyri mesiace rástla len veľmi mierne. Zlom prišiel až začiatkom marca, keď začal traffic výrazne rásť až do dnešných dní. Posledné dva týždne vidieť mierny pokles. Som zvedavý na grilovaciu sezónu v plnom prúde, ktorá práve začína.

Návštevnosť stránky prichádza až z 80% organicky. Ak sa pozrieme na MOZ domain a page autority, vidíme vzájomnú koreláciu ako sila stúpala.

MOZ metriky

Stúpajúce MOZ ratingy

 

organický traffic návštevnosť stránky

Návštevnosť stránky je primárne z organického trafficu

Veľkú príležitosť vidím na sociálnych sieťach. Plánujem vyskúšať Instagram a tiež pripraviť post, ktorý by sa dobre šíril na sociálnych sieťach. (10 tipov, prečo…)

Link building

Na stránke som nerobil žiadny aktívny linkbuilding okrem niekoľko slabých odkazov na fórach, v diskusiách a komentároch.

Stránky: Top stránky návštevnosti

Pri pohľade do GA neprekvapí, že najnavštevovnejšia stránka je kľúčový článok o steakoch a následne o omáčkách a sprievodca grilovacími panvicami. Platí tu Paretovo pravidlo 80:20. Tieto tri stránky robia najväčší traffic na stránke.

top-stranky-stejky

Stránka si vedie dobre i v počte likeov a sharovaní na FB. Niekoľko mesiacov mal článok zhruba 25 likeov, po pridaní mojej výzvy na like alebo share som tento počet ztrojnásobil za zhruba mesiac.  

pocet-likeov-stejky

Veci, ktoré môžem na stránke vylepšiť

Základom je ďalší kvalitný kontent, ktorý na seba dokáže naviazať ďalšiu návštevnosť z longtailových kľúčových slov. Zatiaľ som podcenil email marketing, ktorý mi umožní začať budovať reálny vzťah s čitateľmi stránky.

Ďalším logickým krokom bude reklamná spolupráca s firmami, ktoré majú produkty pre milovníkov grilovania.

Záver

Stránku stejky.sk som založil, aby som si otestoval ako zvýšiť návštevnosť stránky a dostať sa s analýzou kľúčových slov a kvalitným contentom na prvé pozície v Google. Ten si vašu stránku nájde, ak máte kvalitný obsah aj bez akéhokoľvek linkbuildingu.

Na začiatku si však musíte nastaviť štruktúru a typ článkov, ktoré hierarchicky podporujú vaše najdôležitejšie a najkvalitnejšie posty. Interným linkovaním ukazujete Google, ktoré posty majú pre vás najväčšiu hodnotu.

Píšem o svojich skúsenostiach s online marketingom zo strany agentúry, klienta i samého seba. Venujem sa najmä content marketingu a zvyšovaniu konverzií.
 • George Langer

  Velmi zajímavý článek! Dokážeš vyčíslit náklady (finanční/časové) na tvorbu webu a skutečné či předpokládané zisky?

  • Lukáš Kyzúr

   Ahoj George, díky! Dobrý point, doplním do článku. Obsah som si zatiaľ písal sám, skúšal som externých copywriterov, ale s výsledkom som nebol spokojný. Náklady zatiaľ teda beriem primárne môj čas plus doména a hosting.

   • http://www.myowntv-game.com Michal Šroubek

    Mám také dotaz na náklady, protože přeci když recenzuješ pánve, tak je musíš nějak získat. Kolik to vyšlo?

    • Lukáš Kyzúr

     Ahoj Michal, jediné náklady pri tomto webe je len môj strávený čas. Recenzovať produkt sa dá aj bez toho, aby si ho mal fyzicky doma. Odporúčam prečítať článok https://www.dognet.sk/publisher/affiliate-projekt-s-recenziami-bez-realnych-produktov-ako-na-to/ Na nete máš množstvo recenzií, z ktorých vieš urobiť kvalitnú recenziu na daný produkt. Napr. článok o panviciach je skôr o top materiáloch ako o konkrétnych recenziách panvíc.

     • http://www.myowntv-game.com Michal Šroubek

      Díky za odpověď rád si to přečtu. Protože chystám web o autech, tak mě to zajímá 😀

 • radecks

  Super článek! Web stejky.sk taky parádní, celkem jsem se začetl. Jedna validační otázka abych v tom měl jasno. Hirearchie článků viz. Yoast je dána pouze prolinkováním tedy na corner stone půjde nejvíce linků z jiných článků a na longtail nejméně, right? Nebo tyto články zařazuješ i do podsekcí? Např. cornerstone máš na stejky.sk/cornerstone-post a longtail článek na stejky.sk/panve/longtail-post. To by mi třeba nedávalo smysl v tom případě, kdyby se oba dva články týkali pánví, jen jeden o cosi rozsáhleji.

  • Lukáš Kyzúr

   Díky moc! v podstate áno ako píšeš, longtailové články by mali odkazovať na cornerstone článok s podobnými kľúčovými slovami, na ktoré ten článok cieli. V podstate ho v štruktúre posilňujú. Na druhú stranu keď si všimneš môj cornerstone článok zas linkuje aj iné články, tam kde to má zmysel. Kategórie by som až tak neriešil ani štruktúru ich URL. Ideálne ak máš kategórie, ktoré dávajú najväčší zmysel a skôr menej ako viac :)

 • Pingback: Návratnost a ušlý zisk case studies - SeoPizza.cz()

Start typing and press Enter to search