Ako vás analýza kľúčových slov dostane na prvú stránku v Google

Ako vás analýza kľúčových slov dostane na prvú stránku v Google
4.8 5 hlas[ov]

Poznáte to prvotné nadšenie?

Rozhodli ste sa založiť nový projekt. Vymyslíte jeho názov, vytvoríte logo, kúpite doménu a rýchlo sa pustíte do tvorby obsahu.

Projektu venujete množstvo hodín práce až príde deň D. Stránku alebo blog spustíte a čakáte na prvé návštevy. V Google Analytics však svieti po pár dňoch veľká NULA.

Po niekoľkých týždňoch je situácia rovnaká. V GA nájdete síce pár návštev, ale zvyčajne ide o spam. Analýza kľúčových slov je presne tá oblasť, ktorú ste pred spustením stránky podcenili.

Tip: Na spamový traffic odporúčam tento filtrovací nástroj od Mareka Leciána.

Projektu sa ešte chvíľu “venujete” pokiaľ nedostanete novú, lepšiu ideu. Teraz to už musí vyjsť.

A zvyčajne opäť nevyjde.

Na výber máte tri možnosti získavania trafficu:

 • Organický traffic
 • Platený traffic
 • Content promotion cez sociálne siete, komunity atď…

V tomto článku sa zameriam na organický traffic, ktorý je živou vodou pre každý projekt. Vo väčšine prípadoch závisí úspech projektu práve na tom, či sa vám podarí získať návštevnosť organicky.

Najväčšia chyba, ktorú si mnoho marketérov neuvedomuje:

Vaša konkurencia v Google nie je na 25., 17., 10. ani 2. stránke. Vaša konkurencia je na prvej stránke medzi prvými 10. výsledkami.

Ak sa nenachádzate na prvej stránke v Google, neexistujete.

google first page meme

 

Prvá pozícia v Google získa cez 30% preklikov. 1. až 5. miesto získa až zhruba 67% a prvá stránka v Google má na svedomí cez 70% všetkých preklikov. Medzi všetky ďalšie stránky sa delí zhruba menej ako 30% preklikov.

CTR google moz

zdroj: moz.com

A teraz príde tá otázka:

Ako sa teda dostanem na prvú stránku v Google?

Precíznou analýzou kľúčových slov.

Analýzou, kde zistíte, akú máte so svojim projektom šancu na úspech. Vyhnete sa tak tzv. HOPE marketingu, kde len veríte v zázrak, ktorý sa nikdy nestane.

V tomto článku sa naučíte:

 • Ako robiť analýzu kľúčových slov jednoducho a rýchlo
 • Ako zistiť, na ktoré kľúčové sa zamerať
 • Ktoré kľúčové slová majú najväčší potenciál v Google

Pripravený?

Poďme na to:

V každom biznise existuje jednoduchá rovnica:

Ak majú ľudia problém + a vy máte dostupné riešenie = ľudia u vás nakúpia.

Analýza kľúčových slov vám pomôže identifikovať problémy, ktoré trápia ľudí a nájsť vhodné kľúčové slová na ich riešenie. Dokážte tak zistiť:

 • Aký existuje dopyt po danej oblasti, téme a v akom objeme ľudia danú tému alebo oblasť vyhľadávajú.
 • Akú šancu máte v konkurencii ostatných stránok, ktoré cieľa na rovnaké kľúčové slovo.
 • Aká je veľká oblasť, ktorú sa chystáte cieliť a aký je jej potenciál do budúcna.

Analýza kľúčových slov krok za krokom

Väčšina článkov na tému analýza kľúčových slov vám poradí bezplatný nástroj Google Keyword Planner (GKP) priamo od Google. Na základne použitie určite stačí ale..

Málokde sa spomína, že tento nástroj je primárne určený pre inzerentov a nie pre ľudí, ktorí potrebujú analyzovať kľúčové slová kvôli organike.

Nevýhodou je, že v GKP získate len stručný a základný prehľad kľúčových slov. Menej vyhľadávané slová a long tail frázy Google Keyword Planner vôbec nezobrazí.

analýza kľúčových slov: google keyword planner

Existuje však niekoľko platených nástrojov, ktoré urobia väčšinu analýzy za vás a za pár sekúnd. (bez hypu, irónie a affiliate linku)

Jeden z najpoužívanejších nástrojov, ktorý sám používam je Long Tail Pro. Predáva sa síce na ClickBanku, ale ide skutočne o jeden z najlepších nástrojov k dispozícii.

Long Tail Pro v základnej verzii stojí jednorazovo len 99 $ Long Tail Pro je už v len v najvyššej verzii Platinum za mesačné predplatné 37$ a analýza kľúčových slov vám s ním ušetrí doslova hodiny práce.

tell me more meme

Ako na analýzu slov používať Long Tail Pro?

Ukážem vám konkrétny príklad, ako som postupoval pri výbere kľúčového slova v tomto článku.

Spustite Long Tail Pro a pridajte nový projekt kliknutím na +.

long tail pro pridanie projektu

Vyplňte názov projektu, krajinu zmeňte na Slovensko a jazyk na slovenský. Ja mám ako jeden samostatný projekt s názvom Konverzie pre tento blog.

long tail pro kľúčové slová

Po vytvorení projektu môžete pridávať tzv. seed kľúčové slová. Seed keywords sú primárne slová pre oblasť alebo tému, na ktorú sa chcete zamerať.

Môj článok je o analýze kľúčových slov, preto som chcel zistiť aké príbuzné slová ľudia vyhľadaváju. Pridal som keyword “kľúčové slová”. Na výber máte tiež niekoľko pokročilých možností nastavenia, zatiaľ ich môžete nechať tak.

Po kliknutí na button začne Long Tail Pro generovať všetky príbuzné slová a získavať ďalšie dáta o stránkach, ktoré sú v Google na TOP 10. pozíciách.

Long Tail Pro našiel 252 príbuzných slov odvodených od seed keywordu “kľúčové slová”.

Začneme práve slovom “kľúčové slová” so slušným mesačným hľadaním 110, s relatívne vyššou cenou CPC 0,76 EUR. Rozkliknutím na slovo uvidíte prvých 10. výsledkov v Google.

Page Title a URL – Ideálne ak sú v top 10 stránky, ktoré neobsahujú presnú zhodu kľúčového slova. V tomto príklade je kľúčové slovo v zhode na každej stránke. Dobrou indíciou je tiež, ak sa vo výsledkoch nachádzajú odkazy smerujúce na podstránky ako na homepage. V našom prípade sú všetky výsledky podstránky.

Page a Domain authority – Najdôležitejšie faktory, ktoré ovplyvňujú pozície. Existuje pravidlo, že stránky a domény s hodnotou nad 30 sú veľmi autoritatívne a silné. V našom príklade vidíme, že väčšina stránok má PA a DA vysoko nad 30. Google a Wikipedia dokonca maximálnu hodnotu 100, takže dostať sa na prvú stránku bude veľmi ťažké.

Long Tail Pro Platinum vie vypočítať konkurenčnosť daného kľúčového slova na základe všetkých údajov o stránke. Výsledok je číselná hodnota, podľa ktorej sa viete rýchlo zorientovať aký zmysel ma cieliť na konkrétne slovo. Na konci sa však vždy radšej rozhodnite podľa svojho úsudku.

 • 0 to 10 – Bez konkurencie
 • 10 to 20 – Extrémne nízka konkurencia
 • 20 to 30 – Nízka konkurencia
 • 30 to 40 – Stredá konkurencia
 • 40 to 50 – Vyššia konkurencia
 • 50 to 60 – Veľmi vysoká konkurencia
 • 60 to 70 – Extrémne vysoká konkurencia
 • 70 to 100 – Ani nad tým nerozmýšlajte!

Vek domény – Staršie domény zvyknú v Google rankovať lepšie ako nové stránky bez histórie. Ak sa medzi prvými výsledkami nachádza doména, ktoré je stará maximálne rok, je to dobrý znak a šanca dostať sa na prvú stránku je vyššia. V našom príklade môžete síce vidieť doménu, ktorá je stará len tri mesiace, zjavne však ide len o novú subdoménu silného, autoritatívneho webu.

Kontext – Veľmi dôležité je sledovať kontext a zistiť, aké výsledky Google na prvých pozíciách uprednostňuje. Ak máte napr. recenznú stránku o LED televízoroch a všetkých TOP 10 výsledkov sú eshopy, Google zjavne uprednostňuje stránky, kde si LED televízor môžete kúpiť.

V našom príklade sú top výsledky stránky a blogy online agentúr. Tu problém so stránkou Konverzie.com nevidím. Medzi prvými výsledkami sú však dve silné stránky priamo od Google a prekonať ich bude nemožné.

Page Links – Všetky spätné odkazy smerujúce na konkrétnu podstránku. Juice links sú “do follow” odkazy, ktoré prenášajú silu odkazujúcich domén na danú stránku.

Má teda zmysel cieliť keyword “kľúčové slovo”?

Podľa môjho názoru nie.

Dostať sa na prvú stránku a hlavne s novým webom bude zbytočne ťažké. Taktiež je toto kľúčové slovo príliš generické, preto môžete vidieť vo výsledkoch Google a Wikipediu. Zámer človeka, ktorý hľadá spojenie kľúčové slovo je zistiť a dozvedieť sa trochu teórie.

longtail-keywords-meme

Pozrime sa preto radšej na long tail keyword “Analýza kľúčových slov”.

Mesačná hľadanosť slova je podľa Long Tail Pro len 30, v skutočnosti je ale niekoľkonásobne vyššia. Mnoho ľudí totiž hľadá príbuzné spojenia, bez diakritiky, synonymá, množné čísla a pod. Pri tejto long tail fráze hľadá človek analýzu, teda konkrétne príklady, riešenia ako robiť analýzu kľúčových slov.

long-tail-pro-klucove-slova-detail2

Presná zhoda sa nachádza len v šiestich výsledkoch. Všetky výsledky sú podstránky, dokonca vidím slabšiu stránku v podobe YouTube videa. Štyri výsledky majú Domain authority a šesť Page authority pod 30, čo je dobrý signál.

Má zmysel cieliť na toto kľúčové slovo?

Nie je to ideálne kľúčové slovo z pohľadu konkurencie, ale určitý potenciál má.

Ako použiť kľúčové slovo na stránke?

Vybraný keyword následne použijem na niekoľkých miestach v článku. Stupeň optimalizácie vám skontroluje už dnes legendárny wordpress plugin Yoast. Nesnažte sa však na silu a za každú cenu splniť všetky kritériá, ktoré plugin kontroluje. Váš článok je primárne určený ľuďom a nie Googleu.

 

keyword stuffing

Presné kľúčové slovo používam v Title a Meta description a v URL adrese. Ideálne je ho použiť hneď na začiatku článku a potom v závere. Vyhnite sa tzv. keyword stuffing. Pre Google je vysoký počet rovnakého kľúčové slová podozrivý a zbytočne by vás mohol stáť penalizáciu a stratené pozície.

yoast plugin

Dosiahnuť všetky zelené body v Yoaste nemá zmysel za každú cenu

Záver

Zvyšovanie organickej návštevnosti je pre každý projekt jedným zo základných cieľov pre úspešný rast. Málokto si však uvedomuje, že vašou konkurenciou je len prvých desať stránok v Google. Ak sa vaša stránka nezobrazuje na úvodnej stránke v Gooogle, neexistuje.

Analýza kľúčových slov vám presne ukáže, aký dopyt je po konkrétnej téme a aká je konkurenčnosť konkrétnych slov vo výsledkoch vyhľadávania. Správnym výberom kľúčových slov výrazne zvyšujete možnosť úspechu a minimalizujete zbytočne strávený čas a financie na tvorbe obsahu.

Jedným z najlepších nástrojov je platený Long Tail Pro, ktorý vám uľahčí nájsť tie najlepšie kľúčové slová a podstatne zvýši šancu na úspech vášho webu.

Ak chcete dostávať ďalšie podobné posty, prihláste sa k odberu článkov
Píšem o svojich skúsenostiach s online marketingom zo strany agentúry, klienta i samého seba. Venujem sa najmä content marketingu a zvyšovaniu konverzií.
 • Kyborg

  Ja u Long Tail Pro vidím len mesačné predplatné $37. Kde je to za tých $99 jednorázovo?

  • Lukáš Kyzúr

   Ahoj máš bohužial pravdu, poďla ich webu zmenili pricing. Majú už len tu vyššiu verziu Platinum za mesačné predplatné. Odporúčam na začiatok vyskúšať ich 10 dňový free trial. Ďakujeme za upozornenie.

  • Lukáš Kyzúr

   Ahoj máš bohužial pravdu, poďla ich webu zmenili pricing. Majú už len tu vyššiu verziu Platinum za mesačné predplatné. Odporúčam na začiatok vyskúšať ich 10 dňový free trial. Ďakujem za upozornenie.

   • Kyborg

    Ahoj, celkom uvažujem nad kúpou ale čo značila nahrážka na ClickBanku? :)
    Robí LTP také množstvo KW návrhov ako keywordtool.io?

    • Lukáš Kyzúr

     Narazka na ClickBank len kvoli tomu, ze je tam okrem kvalitnych produktov aj mnozstvo digitalnych, infoproduktov pochybnej kvality :) Priznam sa, ze keywordtool.io nepouzivam, skor pouzivam v kombinacii LTP https://ubersuggest.io/ na doplnenie niektorych long tailov. Urcite vsak vyskusaj ich 10 dnovy free trial a sam zistis ci ti vyhovuje.

  • http://www.easysegway.com www.EasySegway.com Prague

   Dá se zakoupit několik variant. Já si LTP pořídil v akci na jvzoo.com ještě levněji. Pravidelný paušál ale umožňuje další porovnání.

 • Ivan Ševčík

  Díky, parádní návod podle kterého se konečně odhodlám udělat svou vůbec první analýzu pro jeden affiliate projekt. Zajímalo by mě z kama vlastně čerpá LTP návrhy klíčových slov a jejich KC?

  • Lukáš Kyzúr

   Diky a drzim palce, v akej oblasti? Ja mam na stole jeden projekt z oblasti zdravej vyzivy len zatial nemam cas :) LTP ziskava podla mna data priamo cez google API. KC potom vypocitava na zaklade MOZ ratingu a dalsich svojich faktorov ako je page title, vek domeny a pod.

   • Ivan Ševčík

    Projekt je v oboru nábytek a bytové doplňky, předpokládám tedy dost konkurenční téma, budu se tedy snažit najít nějaký volný prostor ve výrazech pro “specifický” nábytek.

 • Anton Čech

  Ahoj parádny článok, chcel by som sa ale opýtať. Oplatí sa ísť do KW, ktoré má síce nízke KC, ale vysoké ADVERTISERS COMPETITION?

 • Jakub Kočan

  mna by hlavne zaujimalo ze aka by bola dobra nahrada za long tail pro keby som chcel nieco free

Start typing and press Enter to search