Nekvalitné články sú dôvodom, prečo sa vášmu webu nedarí

Nekvalitné články sú dôvodom, prečo sa vášmu webu nedarí
4.93 14 hlas[ov]

Poznáte to.

Klikli ste na nadpis, ktorý vo vás vzbudil zvedavosť. Zo stránky ste však odchádzali sklamaný. Nadpis vo vás vzbudil záujem, ale na stránke ste nenašli, čo sľuboval.

Clickbait, technika známa z bulvárnych médií je veľmi efektívna, ak je váš biznis založený na predaji reklamných impresií.

Avšak neúčinná, ak je vašim zámerom budovanie dôvery a generovanie leadov.

Dajme tomu, že hľadáte spôsoby a techniky ako zvýšiť návštevnosť webu. V Google zadáte kľúčové slovo “ako zvýšiť návštevnosť webu” a kliknete na jeden z prvých troch výsledkov.

ako zvysit navstevnost google

Dostanete sa na stránku, od ktorej čakáte konkrétne tipy a rady. Techniky, ktoré niekto pred vami vyskúšal, a návod ako ich ihneď môžete zapracovať.

Namiesto toho si prečítate na stránke napr. toto:

Neustále pracujte na obsahu

Opät sme pri obsahu, ktorý je základom úspešného webu… Prečo je vlastne obsah taký dôležitý? …lebo medveď, konkrétne Panda. Panda je algoritmus od Google, ktorý sleduje kvalitu obsahu na webe. Cieľom je prinášať užívateľom vyhľadávačov kvalitné výsledky vyhľadávania. Práve preto vám nepomôže kopírovať texty od konkurencie.

Ak chcete dostávať ďalšie podobné posty, prihláste sa k odberu článkov

Zviditeľnite sa na sociálnych sieťach

Zoskupte komunitu svojich zákazníkov na Facebooku, Twitteri, alebo Google+. Prinášajte im informácie, ktoré ich zaujímajú. Ukážte im zákulisie – vaše pracovné prostredie, ľudí ktorí sú súčasťou vášho tímu a i.

V podstate veľmi generické rady, aby ste neustále pracovali na obsahu a aby ste boli aktívny na sociálnych sieťach.

ako-zvysit-navstevnost-webu-screen

 

A niekoľko tipov pre kvalitný obsah.

ako-zvysit-navstevnost-webu-screen2

Nedozviete sa na akom obsahu pracovať, ako si nastaviť content stratégiu a ako vyhodnocovať ROI, prípadne ako obsah optimalizovať pre vyhľadávače. Ani to, ako si nastaviť stratégiu komunikácie na sociálnych sieťach a prečo vlastne byť aktívny na Google+.

Vzbudil vo vás takýto článok dôveru?

Pravdepodobne nie. Napriek tomu, že je v Googlei na prvých priečkach, prináša veľmi nízku hodnotu.

Nie je to nič neobvyklé. Podobný generický obsah nájdete na internete v neskutočnom množstve.

Obsah, ktorý neprináša žiadnu hodnotu a tiež žiadne leady.

Je tu však dobrá správa.

Ak nájdete podobný content, máte príležitosť napísať vlastnú kvalitnú verziu. A je len otázka času, kedy sa k vám Google prikloní a posunie vás na prvé pozície.

Tvorte obsah, ktorý prináša hodnotu.

Ako vyzerá kvalitný článok, ktorý buduje dôveru a má v sebe konkrétne akčné kroky?

Dajme tomu, že chcete vedieť ako na analýzu kľúčových slov.

V Google kliknite na prvý link a dostanete sa na stránku agentúry Visibility.

analyza-klucovych-slov3)

 

Na prvý pohľad vidno, že ide o perfektne optimalizovaný návo, ktorý vás prevedie krok za krokom ako na analýzu. Vyše 2400 slov prezrádza, že autor si dal záležať a analýzu rozpracoval do detailov.

analyza-klucovych-slov (2)

Úvodnú teóriu striedajú praktické kroky, ktoré môžete hneď vyskúsať.

analyza-klucovych-slov (1)

Na konci si tiež môžete obsah článku stiahnuť v praktickom pdfku výmenou za prihlásenie do newslettera. Ak vás zaujíma viac o zbere emailov, prečítajte si článok o content upgradeoch.

analyza-klucovych-slov

Ako tvoriť obsah, ktorý skutočne zaujme vaše publikum.

Pri každom zaujímavom obsahu ide väčšinou o to isté: sprostredkovať zaujímave know-how publiku, pre ktoré sú tieto informácie relevantné.

  • ak predávate napr. kvalitnú kávu, mali by ste o káve vedieť všetko.
  • ak školíte ľudí predajné techniky, mali by ste o predaji vedieť všetko.
  • ak predávate módu, mali by ste…

Máte dve možnosti:

  • Obsah si píše majiteľ sám

Máte znalosti a skúsenosti, ktoré zaujímajú ostatných ľudí a chcete sa s nimi podeliť

Ako príklad si zoberiem tento blog, ktorý je obsahovo zameraný a cielený na online marketérov. Začal som ho písať, pretože sa živím online marketingom a mám v ňom reálne skúsenosti. Verím, že moje skúsenosti môžu byť zaujímavé tiež pre ďalších marketérov.

Ak máte skúsenosti, tak sa to prejaví v kvalite vašich článkov.

Ak viete o téme málo, bude pre vás ťažko napísať obsah, ktorý bude detailný, konkrétny a tým pádom hodnotný. Generické témy napíše ktokoľvek, konkrétne nie.

Tu napr. vidno problém väčšiny článkov, ktoré píšu ľudia zo stránok jaspravim.sk a podobne, ktoré idú mnohokrát po povrchu. Napísať kvalitný článok znamená totiž know how v danej oblasti, ktorú neoklamete preloženým článkom z internetu.

Výhoda je, že napísať článok na tému nie je len výsadou ľudí, ktorí sa jej venujú celý život.

Ako príklad môže poslúžiť jedna z mojich stránok kupujemebyvanie.sk, ktorá vznikla ako vedľajší produkt v životnej situácii. A tou bola kúpa a následná rekonštrukcia bytu. O kúpe bytu som nevedel absolútne nič ako asi väčšina ľudí, ktorí kupujú byt prvý krát. Vedel som však, že ak chcem kúpiť dobre, musím si zistiť množstvo vecí. A tak som sa rozhodol o svojej skúsenosti napísať. 

Som expert na nehnuteľlnosti? Nie.

Sú však moje skúsenosti cenné pre ostatných? Myslím, že áno.

Písať si obsah sám je super hlavne v začiatkoch, keď s projektom začínate, viete zaujímavo písať a máte ešte čas.

  •  Obsah píšu zamestnanci

Druhým prípadom je, ak máte napr. firemný blog a zapojíte do jeho tvorby zamestnancov. Veľmi dobrým príkladom je už spomínaná agentúra visibility.sk, ktorá má svoj blog už niekoľko rokov.

V agentúre majú nastavený motivačný systém, ktorým vyriešili pravidelný prísun tém. Ak si dobre spomínam, tak jedna z motivácií písať je napr. jeden home office navyše. 

Zamestnanci sú špecialisti na online marketingu, takže písať pre nich nie je žiadny problém.

Ako však na tvorbu kvalitného obsahu v korporácii?

Ťažká otázka.

Logicky má korporácia neskutočné know how. Ľudia, ktorí o svojej oblasti biznisu vedia z každého detailu sú väčšinou členovia vysokého manažmentu a nemajú čas prispievať na firemný blog.  

Nájsť a najmä vydolovať témy je ťažká úloha. Prinútiť zamestnancov písať pútavé a hodnotné články je tiež náročná úloha. Je tu chýbajúca motivácia, ale tiež schopnosť písať pútavo a “predajne”.

  • Obsah píše agentúra alebo freelanceri

Tu prichádza na rad úloha agentúry alebo freelance novinári, ktorí si dokážu informácie vo vnútri korporácie nájsť a zaujímavo spracovať. Veľmi dobrý zdroj sú novinári, ktorí sa venujú danej oblasti ako je oblasť korporácie. 

Záver

Nekvalitný obsah automaticky znižuje vašu dôveru a znižuje počet leadov pre váš biznis. Kým generické a povrchné články vie napísať takmer každý, konkrétne, špecifické články s pridanou hodnotou len ľudia s reálnou skúsenosťou. Dobrý článok poznáte podľa akčných krokov, ktoré hneď môžete aplikovať vo svojom biznise alebo vám pomôže v danej oblasti. Pre začínajúcich podnikateľov nie je nič nezvyčajné, ak si články píše sám majiteľ. Pri väčších firmách alebo nedostatku času dobre poslúžia freelanceri alebo agentúry.

Ak chcete dostávať ďalšie podobné posty, prihláste sa k odberu článkov
Píšem o svojich skúsenostiach s online marketingom zo strany agentúry, klienta i samého seba. Venujem sa najmä content marketingu a zvyšovaniu konverzií.

Start typing and press Enter to search